Проповіді

12 серпня 2018 р. - Проповідь в Неділю 11-ту після П'ятидесятниці на 1 Кор. 9:2-12.

5 серпня 2018 р. - Проповідь в Неділю 10-ту після П'ятидесятниці на 1 Кор. 4:9-16.

29 липня 2018 р. - Проповідь в Неділю 9-ту після П'ятидесятниці на 1 Кор. 3:10-11.

22 липня 2018 р. - Проповідь в Неділю 8-му після П'ятидесятниці на 1 Кор. 1:10-18.

15 липня 2018 р. - Проповідь в Неділю 7-му після П'ятидесятниці на Рим. 15:1-7.

12 липня 2018 р. - Проповідь в день пам'яті святих первоверховних апостолів Петра і Павла.

08 липня 2018 р. - Проповідь в неділю 6-ту після П'ятидесятниці на Рим. 12:6-14.

01 липня 2018 р. - Проповідь в неділю 5-ту після П'ятидесятниці на Рим. 10:1-10.

24 червня 2018 р. - Проповідь в неділю 4-ту після П'ятидесятниці на Мф. 8:5-13.

17 червня 2018 р. - Проповідь в неділю 3-ю після П'ятидесятниці на Мф. 6:22-33.

10 червня 2018 р. - Проповідь в день пам'яті новомучеників і сповідників ХХ ст.

03 червня 2018 р. - Проповідь в день пам'яті святих рівноапостольних Костянтина і Єлени.

"Дух Святий в житті християнина"

27 травня 2018 р. - Проповідь у День Святої Трійці

"...Всім нам сьогодні варто також згадати, що Дух Божий – це Дух свободи. Тут варто зробити невеличку ремарку про те, що величезна проблема багатьох сучасних християн полягає в тому, що вони засвоюють і свідомо зрощують в собі абсолютно рабську ментальність і рабське світосприйняття, щиро вважаючи при цьому, що це і є саме те, чого чекає від них Бог. Але Дух Святий, доторкнувшись до людини, не поневолює, не закріпачує її, не спонукає людину до сліпого, беззаперечного та некритичного слідування за якимись зовнішніми авторитетами, але Він Сам торкається людського серця, розуму та душі, скеровуючи і спрямовуючи людину по буремним шляхам земного життя, і ведучи її до спасіння у вічності...".

 

Читати далі...

24 травня 2018 р. - Проповідь в день пам'яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія

20 травня 2018 р. - Проповідь в неділю 7-му після Пасхи на Ін. 17:1-13

17 травня 2018 р. - Проповідь на Вознесіння Господнє.

13 травня 2018 р. - Проповідь у неділю про сліпого (Ін. 9:1-38).

6 травня 2018 р. - Проповідь у неділю про самарянку (Ін. 4:23-24).

29 квітня 2018 р. - Проповідь у неділю про розслабленого (Ін. 5:1-15).

"Найвірніші послідовниці"

22 квітня 2018 р. - Проповідь у Неділю святих жінок-мироносиць.

"...Переважна більшість учнів-чоловіків виявились відверто маловірними, як сказано в Євангелії, «нерозумними та повільними серцем» (Лк. 24:25). Зі сторінок Євангелія ми бачимо, що вони зовсім не сповнені ентузіазмом – напроти, вони перебувають у глибокому розпачі, розчаруванні та страху. В цей час міцну та непохитну віру виявляють саме жінки, котрі стають першими носіями звістки про Воскреслого Христа до апостолів-чоловіків. Однак ті, замість того щоб відповісти на цю новину урочистим та піднесеним «Воістину Воскрес!», просто не вірять тому, що вони чують від жінок-мироносиць. Зокрема, апостол і євангеліст Лука зображає їхній стан наступними словами: «Їхні слова здалися тим вигадкою, — не вірили їм» (Лк. 24:11)...".

 

Читати далі...

"Поклоняємось страстям Твоїм, Христе..."

6 квітня 2018 р. - Проповідь у Велику П'ятницю.

"...Із подією Розп’яття Христа почалась нова ера. Бог звершив те, звістка про що вже буквально у найближчі десятиліття розповсюдиться по всій землі. Віднині кожній людині відкрито доступ до Бога через смерть Його Єдинородного Сина. Спаситель добровільно віддав Себе на заклання, Він добровільно випив чашу страждань, Він добровільно занурився в пучину фізичних, душевних і емоційних мук. І зробив Він все це для того, щоб віднині кожен з нас назавжди був позбавлений відчаю та самотності, страху та порожнечі, безнадійності та приреченості...".

 

Читати далі...

"Мінливість суспільної думки"

1 квітня 2018 р. - Проповідь на Вхід Господній у Єрусалим.

"...Ми ніколи не повинні навіть намагатись порівнювати себе із оточуючими нас людьми. Якщо ми побачимо, що ми бодай в чомусь перевершуємо їх у моральному відношенні, то це може поставити нас на слизький шлях гордині та марнославства; якщо ж ми побачимо, що ми набагато гірші, аніж оточуючі нас люди, то це, в свою чергу, може занурити нас у безодню відчаю та зневіри. Саме тому основний моральний критерій і еталон для нас – це морально-етичне вчення Спасителя і приклад Його життя, зафіксований на сторінках Євангелія, згідного котрого ми й будемо судимі Богом, і у відповідності до котрого ми і покликані будувати своє повсякденне життя...".

 

Читати далі...

"Торжество правди Божої"

11 лютого 2018 р. - Проповідь в Неділю про Страшний Суд

"...Страшний Суд буде не чимось на кшталт юридичного процесу, а це радше стане природнім виявленням того, наскільки людині вдалося (або ж не вдалося) втілити та реалізувати у своєму житті Божий задум про себе; це буде скоріше не стільки процес зовнішнього визначення Богом того місця, де душа тої чи іншої людини буде коротати вічність, скільки процесом, який виявить той духовний плід, котрий людина принесла на момент завершення свого земного життєвого шляху, або ж навпаки, цей останній Суд Божий може викрити, що людина (не дай Бог, звичайно), незважаючи на всі свої зусилля та на свою удавану релігійність, в результаті виявилась тією євангельською безплідною смоківницею, незавидна доля котрої зображена в Мф. 21:18-19...".

Читати далі...

"Суд Божий і суд людський"

28 січня 2018 р. - Проповідь в Неділю про митаря і фарисея на Лк. 18:10-14

"...На прикладі сьогоднішньої історії про митаря і фарисея ми бачимо, що Божі думки щодо глибини та цінності тої чи іншої людини можуть кардинально відрізнятись від того, що сама людина думає про себе. Богу абсолютно байдуже до якої партії чи соціального прошарку ми належимо, наскільки високе положення в суспільстві ми займаємо, і Йому абсолютно немає жодної справи до того, наскільки ми самі вважаємо себе праведними, як сьогоднішній фарисей з притчі. Кожному з таких зарозумілих гордіїв Господь може озвучити грізний вирок: «Ти зважений на вагах і знайдений вкрай легким» (Дан. 5:27)...".

 

 

 

Читати далі...

"Кожному з нас дана благодать"

21 січня 2018 р. - Проповідь в Неділю після Богоявлення на Еф. 4:7

"...Якщо Бог дав дар слова – прийми його і проповідуй Слово Боже для духовного напоумлення та інтелектуального збагачення членів общини; Бог дав чудовий слух і голос – прославляй і славослов Творця під час храмового богослужіння; Бог дав навик до комунікації з людьми і вміння вдало вибудовувати дружні або ж партнерські відносини – долучай до Церкви тих, хто зможе взяти активну участь в її житті; з тебе буквально виплескується любов до ближніх і тебе розпирає від бажання дієво виявити цю любов – займайся практичною щоденною соціальною роботою з малозабезпеченими людьми, пенсіонерами, інвалідами, дітьми-сиротами тощо; в решті решт, Бог дав тобі здібності у сфері бізнесу і вміння заробляти гроші – залучай цей свій дар для реалізації та втілення в життя різних церковних проектів і надавай посильну фінансову допомогу для різноманітних церковних починань та ініціатив...".

 

Читати далі...

"І пішов Авраам, як сказав йому Господь..."

22 жовтня 2017 р. - Проповідь в день пам'яті святого праведного праотця Авраама

"...Ми не знаємо, що відбувалось із Авраамом між Бут. 12:1-3 і Бут. 12:4, де сказано: «І пішов Авраам, як сказав йому Господь…». Чи сперечався Авраам із незрозумілим для нього на той момент Божим закликом? Чи бентежили його душу прикрі сумніви щодо необхідності вчинити згідно Божої вказівки? Чи снились йому страшні нічні жахи, які зображували потенційні складнощі такої ризикованої мандрівки? Ми не знаємо. Слово Боже не сповіщає нам про це. Інколи Біблія є настільки ж важливою у тому, що вона не сповіщає, як і в тому, що вона нам сповіщає. Основний меседж 12-го розділу Книги Буття – у тому, що Авраам вирушив у невідоме та жахаюче майбуття у радикальному послуху до Божого заклику щодо його життя...".

Читати далі...

"Божа справа в сучасному світі"

8 жовтня 2017 р. - Проповідь в Неділю 18-ту після П'ятидесятниці на Лк. 5:1-11

"...У переважній більшості випадків Господь доносив до Своїх сучасників Слово Боже не під склепінням якоїсь окремої будови, яка мала особливе сакральне значення, а під відкритим небом, не в ізольованому просторі, а в гущі подій, посеред людей, не за проповідницькою кафедрою, а в найменш пристосованих для цієї справи місцях, зокрема, в даному випадку, – в рибацькому човні. Побутові незручності не мали для Христа жодного значення. Воля Божа мала бути сповіщена попри всі перепони...".

 

 

Читати далі...

"Людина гігантської сили духу"

24 вересня 2017 р. - Проповідь в день пам'яті прп. Силуана Афонського

"...В наш час у чисельних проповідях, православних радіо- та телепередачах ми часто чуємо багато цікавих та змістовних речей, але, нажаль, ми дуже рідко чуємо про роль Святого Духа Божого в нашому духовному житті. І от саме преподобного Силуана Афонського можна із впевненістю назвати не меншим оспівувачем Святого Духу, аніж ним був у свій час прп. Симеон Новий Богослов, котрий ще в ХІ ст. у своїх відомих «Гімнах» вигукував: «Не кажіть, що неможливо прийняти Божественний Дух; не кажіть, що без нього можна спастись»І ось через 9 сотень років, вже у першій половині ХХ ст., прп. Силуан Афонський згадує про Духа Божого на кожній сторінці своїх писань по кілька разів. Висловлюючись богословською термінологією, ми можемо сказати, що книга «Старець Силуан» – це найкращий сучасний підручник з, умовно кажучи, практичної пневматології...".

Читати далі...

"Не бійтесь обтяжити себе гуманністю"

17 вересня 2017 р. - Проповідь в Неділю 15-ту після П'ятидесятниці на Мф. 22:35-46

"...Заклик Христа любити ближнього – це заклик до того, аби ми навчились сприймати будь-яку людину, навіть таку, котра опустилась до найнижчого соціального рівня, не як остаточно втраченого для суспільства нікчему, а як образ Божий, хай навіть спотворений гріхом до невпізнання. Як закликав колись великий французький письменник, поет, драматург та громадський діяч Віктор Гюго, «будьте людиною, перш за все і більше за все. Не бійтесь занадто обтяжити себе гуманністю»".

Читати далі...

"Малий пророк із великою мужністю"

27 серпня 2017 р. - Проповідь в день пам'яті святого пророка Божого Михея

"...Загальних, банальних та абстрактних розглагольствувань про необхідність миру, як ми бачимо з пророчих писань, – вкрай недостатньо, і такі, здавалося б, гарні та заспокійливі слова про мир не завжди є ознакою того, що вони виходять з вуст Божої людини. Часто буває зовсім навпаки. Блаж. Феодорит Кирський (+457) у своєму тлумаченні на Книгу пророка Михея пише про таких людей, що «в словах їхніх був мир, а справи показують війну. Ті, які проголошують мир, …зробились винуватцями нещасть, спричинених війною»...".

 

Читати далі...

"Божественна велич та слава Сина Божого"

19 серпня 2017 р. - Проповідь на Преображення Господнє

"...Під час великої біблійної події Преображення Господнього Христос відхиляє і перед Своїми учнями, і перед усіма нами завісу таємниці і, умовно кажучи, показує нам шматочок раю. І нехай навіть зовсім ненадовго, нехай навіть краєчком ока, але, тим не менш, саме в момент Преображення Христового три апостоли стали свідками тої прийдешньої реальності, котра нині доступна для всіх істинних дітей Божих, і про котру апостол Павло згодом напише: «Не бачило того око, не чуло вухо, і не приходило те на серце людині, що приготував Бог тим, хто любить Його» (1 Кор. 2:9)...".

 

 

 

Читати далі...

"Віра та сумніви в житті Божих людей"

13 серпня 2017 р. - Проповідь в Неділю 10-ту після П'ятидесятниці на Мв. 17:14-23

"...Віруючій людині не варто боятись сумнівів, адже вони, як би це, можливо, незвично та парадоксально не звучало, – є необхідною складовою віри. Навпаки, варто боятись такої віри, котра абсолютно ні в чому не сумнівається і гордовито говорить про те, що будь-які сумніви є чужими для неї. Як писав один з сучасних християнських авторів, «сумніватись, бути час від часу розгубленим, переживати, можливо, навіть впадати у відчай, але в усьому цьому не відвертати свого погляду від Христа – це і означає вірити»...".

Читати далі...

"Серцем вірують до праведності, а устами сповідують до спасіння"

9 липня 2017 р. - Проповідь в Неділю 5-ту після П'ятидесятниці на Рим. 10:1-10

"...Використання титулу κύριος ("Господь", "господар", "хазяїн") по відношенню до Спасителя каже про те, що влада Бога, Котрий явив Себе в особі Ісуса з Назарету, безумовно, є вищою та більш значущою, аніж будь-яка світська, земна влада. Якщо для нас, християн, Ісус – справжній Господар нашого життя, то та світська влада, котра відкрито керується в своєму житті та діяльності відверто безбожними, антихристиянськими принципами, може не розраховувати на своє панування над членами християнської спільноти і на будь-який авторитет у їхньому середовищі...".

 

 

 

Читати далі...

31 января 2016 г. - Проповедь в Неделю 35-ю по Пятидесятнице на Кол. 3:12-16

"...Если мы сегодня слышим о смирении, то нас нередко пытаются убедить в том, что смиренный человек это якобы тот, кто едва осмеливается оторвать глаза от земли, говорит елейным молитвенно-мечтательным полушёпотом, боится проявлять какую-либо инициативу, не говоря уже о том, чтобы твёрдо высказать своё личное мнение по тому или иному актуальному вопросу. Если мы слышим о кротости, то чаще всего речь идёт отнюдь не о человеке, который научился укрощать свои страсти, а о какой-то надломленной, запуганной личности, боящейся всех и вся.

Но мы должны понять, что быть добросердечным, например, отнюдь не значит быть не в меру сентиментальным. Быть добрым и милосердным к людям, вовсе не означает быть безвольным или бесхарактерным. Кротость не является синонимом слабости, а смирение абсолютно не подразумевает постоянного самобичевания и отсутствия уважения к себе...".

Читать далее...

10 січня 2016 р. - Проповідь в Неділю після Різдва Христового на Мв. 2:13-23

"...Велике християнське свято Різдва Христового – це все ж таки день неоднозначних, подвійних почуттів. З одного боку ми безмежно радіємо тому, що Сам Бог втілився та прийняв на Себе людське єство заради нашого спасіння. З іншого ж боку, ми усвідомлюємо, що подальший життєвий шлях Новонародженого Богонемовляти був сповнений нерозуміння, образ, гонінь, зради та, в решті решт, привів Його на Голгофу...

...Ми повинні навчитись дивитись на подію народження Христа у цілісному контексті всіх євангельських подій, у перспективі всього того, що станеться зі Спасителем протягом наступних 30-ти років Його земного життя. І ось такий глибинний панорамний погляд на життя Іісуса з Назарета буде утримувати нас від бездумних радощів, адже, як висловився один християнський мислитель, тінь Хреста лежала на всьому земному житті Спасителя, починаючи з Віфлеємських ясел...".

 

Читати далі...

6 декабря 2015 г. - Проповедь в Неделю 27-ю по Пятидесятнице на Лк. 12:16-21

"...Пророк Михей в своей библейской книге сетует на наличие данной проблемы в его время: «Начальник требует подарков, и судья судит за взятки, а вельможи высказывают злые хотения души своей и извращают дело» (Мих. 7:3). Разве это не грозный приговор судебной системе того времени, который озвучивает Божий пророк? И разве эти слова древнего пророка не актуальны в нашем современном обществе?

Господь Бог устами великого пророка Исайи говорит: «Князья твои – законопреступники и сообщники воров; все они любят подарки и гоняются за мздою; не защищают сироты, и дело вдовы не доходит до них» (Ис. 1:23). Т. е. те судебные дела, которые касаются защиты нужд обездоленных людей, представителей самой незащищённой социальной группы – вдов и сирот, не являются приоритетом для судей и отнюдь не привлекают их внимания. Почему? Ответ прост: потому что с этой социальной категории людей попросту нечего взять...".

Читать далее...

22 листопада 2015 р. - Проповідь в Неділю 25-ту після П'ятидесятниці на Лк. 8:41-56

"...Завжди варто памятати про те, що у найскладнішій життєвій ситуації, навіть у такій, у котрій опинився Іаір, тільки тоді людина зможе стати причасником чудес та милосердя Божого, коли вона, незважаючи на свої удавані чи навіть реальні заслуги та досягнення в суспільстві, все ж таки зможе знайти в собі моральні сили, подолати в собі острах перед суспільною думкою, смиренно приклонити коліна перед Богом та від усього серця попросити Його про допомогу. І така щира молитва від усієї душі та серця, звичайно ж, ніколи не залишиться непочутою та невиконаною...".

 

 

 

Читати далі...

15 ноября 2015 г. - Проповедь в Неделю 24-ю по Пятидесятнице на Лк. 8:26-39

"...Ни при каких обстоятельствах не стоит пытаться вынести окончательный вердикт о причинах того или иного скорбного явления в жизни ближнего. Мы лишь мельком, беглым и поверхностным взглядом касаемся жизней тех людей, которые встречаются нам на нашем жизненном пути. Мы видим лишь вершину айсберга, 90% которого сокрыты от нашего взора...".

 

 

Читать далее...

23 августа 2015 г. - Проповедь в Неделею 12-ю по Пятидесятнице на Мф. 19:16-26 ("Жизнь вечная")

"...Человек, который реально ощутил, что Бог изымает его из мирской суеты и стихий мира сего, который опытно пережил Божий призыв в своей душе и откликнулся на этот призыв всем своим естеством, может внешне ничем не отличаться от своих друзей, коллег, родственников и соседей. Но глубокое внутреннее перерождение, некогда совершившееся с ним, уже никогда не оставит человека таким, каким он был до этого. Потому что отныне он – призванное и усыновлённое дитя Божье, отныне он – приобщён к вечности, ещё находясь в теле, отныне он – гражданин Небесного Царства, странствующий в этой временной жизни и тоскующий по истинному Отеческому Дому...".

Читать далее...

26 июля 2015 г. - Проповедь в Неделю 8-ю по Пятидесятнице на Мф. 14:14-22 (Умножение хлебов)

"...В этот момент Своей земной жизни Спаситель как никогда прежде имел полное право на элементарный эмоциональный и физический отдых, но Он не отмахивается и не увиливает от пришедших к Нему людей, не возмущается, не говорит, что они Ему мешают или попросту наскучили, не оправдывается тем, что Он занят более важными делами. Он без каких-либо колебаний превозмогает Своё скорбное душевное состояние и Своё стремление к уединению, и вновь отдаёт всего Себя на служение людям...".Читать далее...

19 января 2015 г. - Проповедь на Крещение Господа и Бога и Спаса нашего Иисуса Христа

"...Сегодня, в этот праздничный день, я молюсь о том, чтобы каждый из нас вышел из этого храма, осознав подлинное духовное величие этого святого дня.

Каждый из нас сегодня наберёт себе домой святой воды, которую мы будем употреблять по мере надобности, и которая будет храниться длительное время. Но почему бы нам сегодня, кроме всех этих внешних атрибутов праздника, не наполнить этот день вдумчивым чтением Священного Писания, повествующего о выходе Спасителя на проповедь, и молитвенным размышлением над земной жизнью Христа? Почему бы нам сегодня не подумать о том, насколько удалось нам сохранить тот дар, тот залог благодати Божьей, который каждый из нас получил в Таинстве Крещения? Почему бы нам сегодня, перед судом собственной совести, не дать себе честного ответа на вопрос о том, прославляем ли мы Бога, считая себя верующими и называя себя Его детьми, или же из-за нас и нашего поведения, как писал апостол Павел, «имя Божье хулится у язычников» (Рим. 2:24)?..."

 

Читать далее...

18 января 2015 г. - Проповедь в Неделю перед Богоявлением

"...При всём своём очевидном личном аскетизме Иоанн Креститель был также чрезвычайно требовательным и к окружающим его людям. Он призывал их покаяться, радикально изменить свою жизнь. И, что самое важное, он действительно имел на это моральное право, в отличие от многих современных религиозных деятелей, которые научились произносить пламенные проповеди о чистой и непорочной жизни во Христе, но которые не сделали ровным счётом ничего, для того чтобы хоть в чём-то показать людям личный пример.

Но Иоанн Креститель искренне верил в то, что он проповедовал, и, главное, вёл жизнь, соответствующую тому, что он возвещал людям, и тому, что он требовал от других людей. И именно в этом заключается его подлинное духовное величие..."

Читать далее...

11 января 2015 г. - Проповедь в Неделю по Рождестве Христовом

"...Замечательное по своей форме и глубочайшее по своему содержанию Послание апостола Иакова вошло в состав Нового Завета, и сегодня является одной из наиболее понятных для простого читателя книг Библии.

...Послание апостола Иакова, как никакое иное апостольское произведение, заостряет внимание читателя не столько на высокой догматике, сколько на морально-этической стороне христианского учения. Говоря иными словами, для Иакова гораздо более важным является не столько то, во что нужно верить, сколько то, как нужно жить.

...Удивительным также является то, насколько Послание Иакова близко по своим идеям Нагорной проповеди Иисуса Христа, этой квинтессенции морально-этического учения Спасителя, которую мы находим в 5-7 главах Евангелия от Матфея..."

Читать далее...

8 января 2015 г. - Проповедь на Мф. 2:13-23 (Бегство в Египет)

"...В нашем сознании ребёнок – это пример кротости, простоты, незлобия, искренности и открытости ко всем и вся. И подобное восприятие детей вполне оправдано. Дети действительно являются эталоном нравственной чистоты. И Сам Господь Иисус Христос именно это имел ввиду, когда говорил Своим ученикам: «Если не обратитесь и не будете как дети, не войдете в Царство Небесное» (Мф. 18:3). И основной парадокс сегодняшнего евангельского чтения заключается в том, что Рождённый Богомладенец, это маленькое беззлобное Дитя, с первых часов Своей земной жизни уже вызывает опасения и страх у могущественнейшего человека – у самого царя Ирода, который услышал, что в Вифлееме родился Царь Иудейский. А если где-то родился подлинный Царь, то из этого автоматически следует, что Ирод – самозванец. Именно поэтому он отдаёт ужасающий указ, от которого буквально стынет кровь в жилах, – убить всех младенцев в этом городе, возраст которых от 2-х лет и младше..."

Читать далее...